اخبار > جمع‌آوری بیش از 8000 سند و عکس تاریخی در مرکز اسناد بندرعباس


  چاپ        ارسال به دوست

آذرمهر خبر داد:

جمع‌آوری بیش از 8000 سند و عکس تاریخی در مرکز اسناد بندرعباس

رئیس مرکز اسناد تاریخی شهرداری بندرعباس گفت: بیش از هشت هزار فقره سند تاریخی و بیش از 1808 عکس و تصاویر تاریخی تا کنون توسط این مرکز جمع آوری شده است.

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری بندرعباس، رامین آذرمهر با اعلام این خبر اظهار کرد: اسناد به عنوان بخشی از یادواره‌های مشترك مردم جهان، نقش مهمی در حفظ هویت دینی، ملی و فرهنگی گذشته، حال و آینده دارند.

وی افزود: اسناد تاریخی برای مسئولان، پژوهشگران و مردم مشعل راهنما هستند و این اسناد، هویت دینی، ملی و فرهنگی ملت‌ها را پاسداری می‌كنند.
رئیس مرکز اسناد تاریخی شهرداری بندرعباس با قدردانی از دستگاه‌های دولتی و همچنین خانواده‌هایی که جمع‌آوری این اسناد همکاری داشتند، افزود: اسناد جمع‌آوری شده ادارات مربوط به اداره کل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس، شیلات هرمزگان، اتاق بازرگانی بندرعباس، مخابرات هرمزگان و جمعیت هلال احمر هرمزگان است.

این مقام مسئول گفت: اسناد جمع‌آوری شده خاندان‌ها شامل«خاندان حمزوی(بیگلربیگی)، خاندان صفا، خاندان مشیری(مشیردوانی)، اسناد مدرسه دانشمند سورو، خاندان میرزاده(منطقه کوهشاه احمدی) و خاندان سرهنگ کاملی» است.

آذرمهر عنوان کرد: هم چنین اسناد تاریخی مربوط به سدیدالسلطنه کبابی، اسناد تجار و مراودات تجاری موجود در سیرجان، اسناد مربوط به منطقه تخت بندرعباس برگرفته از آرشیو آقای عزیزی، اسناد قلعه مغویه برگرفته از آرشیو میراث فرهنگی هرمزگان، اسناد مربوط به پرداخت مالیات دوره قاجار، اسناد سفرنامه نصرالله اصفهانی  و نسخه های خطی تعزیه خوانی هرمزگان است.

رییس مرکز اسناد تاریخی شهرداری بندرعباس اضافه کرد: اسناد موجود در بایگانی راکد شهرداری بندرعباس نیز شامل مکاتبات شهرداری با آب و برق، انجمن شهرستان، بخشنامه وزارت کشور، انشعابات آب و برق، پروژه‌های ساختمانی و عمرانی سازمان«برنامه» شهرداری، جمع آوری کیوسک، جنگلداری و منابع، راه و ترابری، شرکت تلفن، کشتارگاه، مرکز بهداشت و نام گذاری خیابان بوده که توسط این مرکز جمع‌آوری و طبقه‌بندی شده است.

وی ابراز کرد: بخش عمده گردآوری اسناد، از طریق دریافت اسناد راکد بایگانی وزارتخانه ها، سازمانهای دولتی و وابسته به دولت، شرکتها و سایر موسسه ها و همچنین از طریق دریافت از خاندان های قدیمی و شخصیت های تاریخی، با روش های گوناگون(خریداری، اهدا، وقف و امانت) صورت می گیرد.

آذرمهر گفت: این مرکز در صدد تشکیل یک بانک اطلاعاتی کامل و جامع از تاریخ و فرهنگ بندرعباس و هرمزگان، با هدف حفظ و احیای فرهنگ غنی بندرعباس و انتقال آن به نسل های آینده است.

رییس مرکز اسناد تاریخی شهرداری بندرعباس اظهار کرد: در همین راستا از تمامی ادارات استان و مردم فهیم بندرعباس که تصاویر و اسناد تاریخی و دست نوشته‌های مربوط به گذشتگان را در اختیار دارند، خواهشمندیم کپی یک نسخه از اسنادشان را به آرشیو مرکز اسناد تاریخی شهرداری بندرعباس تحویل داده یا این مرکز را برای جمع‌آوری یک نسخه یا کپی این اسناد را مطلع کرده و در زنده نگه داشتن تاریخ شهر سهیم باشند.


١١:٤٨ - چهارشنبه ٨ آبان ١٣٩٨    /    شماره : ٨١٨٦    /    تعداد نمایش : ١٧٨٥خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2507
 بازدید امروز : 2068
 کل بازدید : 3911280
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0.1406
ساعت