صفحه اصلی > اخبار 
ساعت
تصاویر شهری
پیوندها
اوقات شرعی


  چاپ        ارسال به دوست

دانش خبر داد:

پوشش بیش از 3 آتش‌سوزی به صورت روزانه در بندرعباس/ رعایت ایمنی در ساختمان به فرهنگ سازنده بستگی دارد

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بندرعباس با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری تا پایان خردادماه بیش از 300 مورد آتش‌سوزی توسط نیروهای این سازمان اطفاء شده است، گفت: به طور میانگین، روزانه بیش از سه مورد آتش‌سوزی به این سازمان اعلام و نسبت به اطفاء آن اقدام شده است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل شهرداری بندرعباس، فرجام دانش اظهار کرد: بروز اغلب آتش‌سوزی‌ها به دلیل عدم وجود سیستم‌های اعلام حریق و یا غیرفعال شدن عمدی آن توسط مدیران ساختمان‌ها است.

وی افزود: این سازمان در راستای کاهش این قبیل حوادث طی نامه‌هایی مکتوب به صاحبان این املاک اعلام کرده که هرچه سریع‌تر نسبت به ایمن‌سازی ملک تجاری یا مسکونی اقدام کنند.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بندرعباس با اشاره به عملکرد سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بندرعباس در سه ماهه نخست امسال، بیان کرد: در این مدت تعداد 302 مورد آتش‌سوزی به این سازمان اعلام شده که از این تعداد، واحدهای مسکونی با 97 مورد در صدر و پس از آن آتش‌سوزی ضایعات با 78 مورد بالاترین آمار را به خود اختصاص داده‌اند که سه مورد از آتش‌سوزی‌های منزل و یک مورد از آتش‌سوزی‌های مراکز تجاری عمدی بوده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه اماکن اداری چهار مورد، تجاری 24 مورد، صنعتی پنج، عمومی و تجمعی سه و فضای سبز 46 مورد آتش‌سوزی داشته‌اند، گفت: همچنین 29 مورد خودروی سبک و دو مورد خودروی سنگین دچار حریق شده، توسط نیروهای آتش‌نشانی پوشش داده شده‌ است.

دانش با اشاره به وقوع 41 مورد آتش‌سوزی منزل بر اثر سهل‌انگاری و 15 مورد بر اثر عدم وجود ایمنی کافی به وقوع پیوسته است، تصریح کرد: 57 مورد از آتش‌سوزی‌های زباله، دو مورد از آتش‌سوزی‌های خودرو و 26 مورد از آتش‌سوزی‌های فضای سبز نیز عمدی بوده است.

وی با اشاره به نجات جان چهار نفر از شهروندان در حوادث آتش‌سوزی طی سه ماهه نخست امسال، اضافه کرد: میانگین رسیدن نیروهای آتش‌نشانی به محل حادثه در مجموع این حوادث سه دقیقه و 17 ثانیه بوده است.

دانش با اشاره به اینکه بافت‌های فرسوده بسیار آسیب‌پذیر است، خاطرنشان کرد: در سه ماهه نخست امسال ایستگاه شماره سه(داماهی) بندرعباس با پوشش 86 مورد حریق پرکارترین ایستگاه بوده و منطقه دو شهرداری بندرعباس با 128 مورد حریق نسبت به مناطق یک و سه پر حریق‌تر بوده است.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بندرعباس گفت: اینکه تا چه میزان قانون ایمنی در سازه‌ها رعایت شود، به خود اشخاص، فرهنگ و نحوه‌ی نگهداری از تجهیزات توسط مالکان و کارفرمایان وابسته است.

وی با بیان اینکه بازدیدها و نظارت دوره‌ای از اماکن تا حد زیادی از بروز حوادث جلوگیری می‌کند، اظهار کرد: تنها موضوعی که در این بین خودنمایی می‌کند، عدم پیگیری پایان کار توسط برخی ارگان‌ها است که باید در این زمینه با متخلفین برخورد شود و در صورت لزوم اقدام به جلوگیری از ادامه فعالیت ساخت و ساز صورت گیرد.

 

دانش به موضوع آموزش شهروندان در راستای کاهش آسیب اشاره کرد و افزود: به کسانی که تمایل به فراگیری نکات کاربردی جهت کاهش آسیب دارند پیشنهاد می‌کنیم به ایستگاه‌های آتش‌نشانی نزدیک محل سکونت خود مراجعه و از تجربه کارشناسان مجرب سازمان آتش‌نشانی استفاده کنند و آموزش‌های لازم را فرا بگیرند.


١٣:٤٦ - دوشنبه ١٢ تير ١٣٩٦    /    شماره : ٤١٥٩    /    تعداد نمایش : ٢٦٣خروج