صفحه اصلی > اخبار 
ساعت
تصاویر شهری
پیوندها
اوقات شرعی


  چاپ        ارسال به دوست

متکدیان
مدیر تخلفات شهرداری تأکید کرد:

شهرداری موظف به نگهداری متکدیان، کودکان خیابانی و معتادان نیست/ تنها دستگاه متولی جمع‌آوری نیستیم

مدیر تخلفات شهرداری بندرعباس با تأکید بر اینکه روزانه و به صورت مدون کودکان کار، متکدیان داخلی و خارجی و معتادین جمع‌آوری می‌شوند، گفت: شهروندان همواره نسبت به جمع‌آوری این افراد و ساماندهی آنها تأکید دارند و نازیبایی ناشی از فعالیت این افراد را از چشم شهرداری می‌بینند، در حالی که بر اساس قانون، کار جمع‌آوری اولیه متکدیان، اتباع خارجی، معتادان خیابانی، کودکان کار و... بر عهده شهرداری و دستگاه مرتبط آن افراد است

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل شهرداری بندرعباس، رضا خوشبخت در این ارتباط اظهار کرد: بر اساس قانون، کار جمع‌آوری اولیه متکدیان، اتباع خارجی، معتادان خیابانی، کودکان کار و... بر عهده شهرداری و دستگاه مرتبط آن افراد است و به عنوان مثال، کودکان کار باید با مشارکت شهرداری، اداره کار و بهزیستی، اتباع خارجی با مشارکت شهرداری و اداره‌کل اتباع انجام شود.

وی افزود: واقعیت این است که دستگاه‌های دوم و سوم در بحث جمع‌آوری، به هر دلیلی در این امر مشارکت نمی‌کنند. با این وجود شهرداری تقبل کرده به عنوان تنها مسئول جمع‌آوری کننده باشد و در مقابل نیز دستگاه‌های مرتبط دیگر به صورت روزانه از سامان‌سرای شهرداری تحویل بگیرند.

مدیر تخلفات شهرداری بندرعباس با تأکید بر اینکه شهروندان همواره نسبت به جمع‌آوری این افراد و ساماندهی آنها تأکید دارند و نازیبایی ناشی از فعالیت این افراد را از چشم شهرداری می‌بینند، ادامه داد: کودکان کار دزدکی و شبانه فعالیت ندارند و جمع‌آوری آنها کار سختی نیست و متأسفانه در مرحله دوم که باید از سوی دستگاه مربوطه تحویل گرفته شوند، این اتفاق نمی‌افتد.

خوشبخت با بیان اینکه برخی از دستگاه‌های مرتبط نیز خلاء قانونی دارند و مثلا بهزیستی نمی‌تواند کودک افغانی را نگهداری کند، گفت: بر اساس قانون، شهرداری تنها تا پایان همان روز موظف به نگهداری افراد جمع‌آوری شده است و در بحث نگهداری نیز نیروی انتظامی و دانشگاه علوم پزشکی مسئول تأمین امنیت محل نگهداری و بررسی مسائل و مشکلات بهداشتی و درمانی هستند.

وی با اشاره به آمادی از متکدیان خارجی جمع‌آوری شده طی سه ماهه نخست سال جاری، بیان کرد: از ابتدای فروردین‌ماه سال جاری تا پایان خردادماه، 44 زن، 6 مرد و 32 کودک از متکدیان خارجی جمع‌آوری شده اند که از این تعداد، 27 زن، دو مرد و چهار کودک تحویل اردوگاه اتباع شده‌اند و مابقی نیز به دلیل عدم پذیرش، رهاسازی شده‌اند.

مدیر تخلفات شهرداری بندرعباس با بیان اینکه طی این مدت چهار متکدی زن ایران و سه مرد نیز جمع‌آوری شده است، گفت: دو مورد از زنان تحویل خانه سالمندان شده و مردها نیز رهاسازی شدند.

خوشبخت همچنین به آمار مربوط به جمع‌آوری متکدیان در سه ماهه نخست امسال اشاره و بیان کرد: طی این مدت مجموعا 562 نفر جمع‌آوری شدند که از این تعداد 220 نفر تحویل کمپ شده، 265 نفر رهاسازی شده، 67 نفر با قید ضمانت آزاد شده و 10 نفر نیز به شهر محل سکونت اصلی خودشان بازگردانده شدند.

وی همچنین عنوان کرد: از ابتدای فروردین ماه سال جاری تا پایان خرداد نیز 57 کودکان خیابانی جمع‌آوری شدند که چهار مورد رهاسازی شده و 53 مورد نیز تحویل بهزیستی شده است.

 

وی با اشاره به اینکه هویت اصلی اغلب افراد جمع‌آوری شده نامشخص بوده و راستی آزمایی آن دشوار است، بیان کرد: به عنوان مثال، در بحث کودکان خیابانی(کار) مواردی وجود دارد که بیش از 10 بار جمع‌آوری و تحویل شده اما باز هم می‌توان این افراد را در سطح شهر مشغول فعالیت مشاهده کرد.


١٣:١٧ - سه شنبه ٢٧ تير ١٣٩٦    /    شماره : ٤١٩٥    /    تعداد نمایش : ٤٠٩خروج