صفحه اصلی > اخبار 
ساعت
تصاویر شهری
پیوندها
اوقات شرعی


  چاپ        ارسال به دوست

معاون خدمات شهری,شهرداری بندرعباس,محسن یکتاپور,مبارزه با جوندگان,
معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس خبر داد:

آغاز فاز چهارم طرح مبارزه با جوندگان در بندرعباس

معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس گفت: در این مرحله از طرح معابر فرعی و اماکن عمومی به مکان‌های طعمه‌گذاری افزوده شده است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل شهرداری بندرعباس محسن یکتاپور با بیان اینکه فاز نخست این طرح در سال 93 آغاز شده است، گفت: در فاز نخست این طرح با همکاری سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری 17 کیلومتر از نوار ساحلی شهر طعمه‌گذاری شد.

معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس با تصریح اینکه شهرداری بندرعباس طرح مبارزه با جوندگان را با استفاده از سموم ضد انعقادی کم‌خطر برای محیط‌زیست و مبتنی بر روش علمی در سطح شهر را در حال اجرا دارد، ادامه داد: بر اساس تحقیقات انجام شده بیشترین جوندگان شهر بندرعباس موش‌های نروژی هستند که با توجه به شرایط و نوع سیستم بدنی آنها سم‌هایی خریداری شد که هیچ آسیبی به محیط زیست وارد نمی‌کند.

وی با اشاره به اینکه فاز دوم این طرح در سال 94 انجام شد، گفت: در فاز دوم طرح مبارزه با جوندگان موذی علاوه بر نوار ساحلی، معابر اصلی و بوستان‌های سطح شهر طعمه‌گذاری شدند.

یکتاپور ادامه داد: در فاز سوم این طرح علاوه بر مکان‌های طعمه‌گذاری شده در فاز دوم بر اساس شکایات ثبت شده در سامانه 1837 مکان‌های طعمه‌گذاری انتخاب شدند.

معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس با تصریح اینکه این طرح با هدف مبارزه با جوندگان موذی ، کنترل و جلوگیری از انتقال بیماری، افزایش بهداشت محیط و سالم‌سازی فضاهای سبز شهر اجرا می‌شود، تاکید کرد: وجود جوندگان (موش) در محل زندگی انسان تهدیدی جدی علیه بهداشت عمومی و سلامت جامعه محسوب می شود و از همین رو اجرای طرح مبارزه با حیوانات موذی در شهر بندرعباس از اهمیت بسزایی برخوردار است.

این مقام مسئول با بیان اینکه چهارمین مرحله از طرح مبارزه با جوندگان موذی با هدف ارتقاء بهداشت و سلامت شهروندان در بندرعباس آغاز شده است، افزود: در این مرحله از طرح معابر فرعی و اماکن عمومی به مکان‌های طعمه‌گذاری افزوده شده است.

یکتاپور با اشاره به آمار وفورگیری در سالهای 93 و 95، ادامه داد: بر اساس این آمار در محدوده منطقه یک شهرداری بندرعباس 60 درصد، منطقه دو 45 درصد و منطقه سه 35 درصد شاهد کاهش جمعیت این جوندگان بوده‌ایم.

وی با بیان اینکه بهسازی و رعایت بهداشت محیط اولین گام در کنترل جمعیت جوندگان می‌باشد، گفت: از آنجایی که فراهم شدن شرایط زیستی موش شامل آب، غذا و پناهگاه موجب افزایش روزافزون جمعیت این گونه می‌شود، مهمترین مسئله در کنترل جمعیت جوندگان، مشارکت شهروندان در جمع‌آوری به موقع پسماند و رعایت نظافت است، در غیر این صورت طعمه‌گذاری کاری بیهوده و بدون نتیجه‌ای است.

معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس در پایان گفت: امیدواریم با اجرای این طرح بتوانیم بسیاری از مشکلات بهداشت فضای سبز را کاهش و رضایت شهروندان را جلب کنیم.

 


١٤:٥٩ - يکشنبه ١٤ آبان ١٣٩٦    /    شماره : ٤٥٣٥    /    تعداد نمایش : ٤٥١خروج