صفحه اصلی > اخبار 
ساعت
تصاویر شهری
پیوندها
اوقات شرعی


  چاپ        ارسال به دوست

مدیر,بحران,شهرداری,بندرعباس,پدافند غیرعامل,حمیدرضا حیدری‌پوری,نشست خبری,
مدیر بحران شهرداری بندرعباس:

مردم بهترین مدیریت‌کنندگان بحران هستند/ نیازمند حمایت رسانه‌ها در فرهنگسازی هستیم

  مدیر بحران و پدافند غیرعامل شهرداری بندرعباس گفت: تیم‌های بحران در سه محله چاهستانی‌ها، سراه برق و دوهزار به عنوان نمونه و شروع، راه‌اندازی شده که با گذراندن دوره‌های آموزش‌ی لازم در مواقع بحرانی اقدامات لازم را در سطح محله انجام می‌دهند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری بندرعباس، حمیدرضا حیدری‌پوری در نشست خبری در سالن جلسات شهرداری مرکزی برگزار شد اظهار کرد: متاسفانه در دوره‌های قبلی مدیریت شهر بندرعباس دغدغه کمتری نسبت به مسئله مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وجود داشت.

وی با اشاره به راه‌اندازی مدیریت بحران و پدافند غیرعامل از سه سال قبل در شهرداری بندرعباس، افزود: یکی از مهمترین برنامه‌های این مدیریت که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، مسئله آموزش‌های لازم در مواقع بحرانی است.

مدیر بحران و پدافند غیرعامل شهرداری بندرعباس خاطرنشان کرد: تیم‌های بحران در سه محله چاهستانی‌ها، سراه برق و دوهزار به عنوان نمونه و شروع، راه‌اندازی شده که با گذراندن دوره‌های آموزش‌ی لازم در مواقع بحرانی اقدامات لازم را در سطح محله انجام می‌دهند.

حیدری‌پوری از ساخت و تجهیز اتاقک‌های بحران در سطح سه منطقه شهر بندرعباس خبر داد و گفت: در اکثر شهرهای کشور سوله‌های مدیریت بحران ایجاد شده اما در اقدامی ابتکاری، شهرداری بندرعباس سه اتاقک بحران که مجهز به دستگاه‌ها و وسیله‌های مورد نیاز مواقع بحران مانند پمپ‌های مختلف، قیچی‌های برش، اره برقی، پله و غیره هستند را مورد بهره‌برداری قرار داده است.

وی ادامه داد: به دنبال هستیم مسئولیت این اتاقک‌ها از سوی شهرداری به شهروندان واگذار شود که این اقدام پس از شناسایی و آموزش انجام می‌شود.

مدیر بحران و پدافند غیر عامل شهرداری بندرعباس در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه بهترین افرادی که در زمان بحران می‌توانند این مسئله را مدیریت کرده و موثر واقع شوند، مردم هستند، اظهار کرد: این مسئله نیازمند آموزش است که به صورت جدی و با نگاهی جامع در مدیریت بحران شهرداری بندرعباس در دستور کار قرار دارد.

وی گفت: تا پایان سال آینده تعداد این اتاقک‌ها به هشت مورد افزایش می‌یابد و همزمان با آن کار آموزش در محلات هدف انجام می‌شود.

این مقام مسئول ضمن تقدیر از همکاری و نگاه واقع‌بینانه آموزش و پرورش استان، اورژانس و بسیج در همکاری برای برگزاری دوره‌های آموزشی، ادامه داد: خوشبختانه همدلی خوبی در تعامل دستگاه‌های مرتبط با مسئله مدیریت بحران وجود دارد که این همکاری در ارایه آموزش‌های این بخش تاثیر ملموسی را داشته است.

حیدری‌پوری از پایش نقاط حادثه‌خیز و پرخطر شهر به وسیله 32 دوربین نصب شده در سطح شهر خبر داد و تصریح کرد: کار بررسی نقاط آبگیر شهر با شناسایی 326 نقطه، در زمان مدیریت کنونی شهرداری آغاز شده و تاکنون 260 نقطه اصلاح شده است.

وی بیان کرد: مشکلات زیادی در همه شهرها وجود دارد و هیچکس منکر نواقص نیست، اما معتقدیم حرکت خوبی در بندرعباس شروع شده و می‌توان نسبت به آن امیدوار بود.

این مقام مسئول همچنین گفت: متاسفانه برخی دستگاه‌های اجرایی با نگاهی غیرمنطقی، اعتقادی به فعالیت در شهر ندارند و شهرداری را مسئول همه امور می‌دانند، در حالی که رفع مسئله آبگرفتگی معابر نیازمند احداث سازه‌های آبخیزداری در بالادست شهر است.

مدیر بحران و پدافند غیر عامل شهرداری بندرعباس ادامه داد: جهت همسان‌سازی و مشخص شدن نیروهای شهرداری در مواقع بحرانی، لباس‌های زرد با آرم مدیریت بحران شهرداری بندرعباس جهت استفاده عوامل شهرداری تهیه شده است.

حیدری‌پوری افزود: بر اساس دستورالعمل اجرایی سازمان مدیریت بحران کشور، برنامه‌ریزی و اجرای این مدیریت در شهرها به شهرداری واگذار شده است.

وی اظهار کرد: در حال حاضر 14 تیم 23 نفره، 10 تیم 9 نفره و 3 تیم 10 نفره توسط شهرداری بندرعباس برای مدیریت هرچه بهتر بحران ایجاد شده و با ارایه آموزش‌های مورد نیاز، برای هرکدام از گروه‌ها وظایف و مسئولیت‌هایی مشخص شده است.

مدیر بحران شهرداری بندرعباس با درخواست همراهی و مشارکت رسانه‌های در آموزش و اطلاع‌رسانی مدیریت بحران، از برگزاری دوره آموزشی ویژه خبرنگاران ویژه بحران خبر داد و بیان کرد: چهار محل برای اسکان اضطراری و تجمعات امن شهر بندرعباس مشخص شده و اقدامات زیرساختی لازم در این بخش‌ها صورت گرفته است.

 


١٨:٢٩ - يکشنبه ٣ دی ١٣٩٦    /    شماره : ٤٧٩٢    /    تعداد نمایش : ٥٨٥خروج