صفحه اصلی > اخبار 
ساعت
تصاویر شهری
پیوندها
اوقات شرعی


  چاپ        ارسال به دوست

شهرداری بندرعباس,رضا حیدری زاده,سیمی,منظر,درخت,قطع,نهال,
حیدری‌زاده خبر داد:

ایجاد خزانه نهال با مشارکت منابع طبیعی/ ادارات و مدارس حق قطع درخت ندارند

سرپرست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بندرعباس تاکید کرد: ادارات، سازمان‌ها و مدارس حق قطع درخت را نداشته و در این زمینه برخورد جدی صورت می‌گیرد و اخیراً نیز تربیت معلم به دلیل این اقدام غیرقانونی مشمول جریمه سنگینی شده است.

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری بندرعباس، رضا حیدری‌زاده با حضور در جلسه علنی شورای اسلامی شهر بندرعباس اظهار کرد: مشارکت شهروندان در حفظ و نگهداری و توسعه فضای سبز شهر یکی از ضروریاتی است که در این دوره توجه ویژه‌ای به آن خواهد شد و برنامه‌های کارشناسی را در این راستا اجرا خواهیم کرد.

وی افزود: بر این اساس، نهال‌های قابل کاشت به جای ورود در معابر، با نظارت مشخص به شهروندان واگذار خواهد شد و خود آنها وظیفه و مسئولیت حفظ و نگهداری را بر عهده خواهند گرفت.

سرپرست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بندرعباس با تاکید بر عدم کاشت گونه«کنوکارپوس» به عنوان درخت سایه‌دار، ادامه داد: بهره‌برداری از این گونه که مشکلاتی را بدنبال دارد، پایان یافته و تنها به دلایل ویژگی‌های منحصر به فردی که دارد، به عنوان پرچین استفاده می‌شود.

حیدری‌زاده در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به احیای درختان بومی در شهر، خاطرنشان کرد: کنار، لور، انجیر معابد، گارم‌زنگی، جم و غیره، جزو گونه‌هایی است که در برنامه کاشت جدید مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این مقام مسئول در خصوص چگونگی قطع درختان در شهر، گفت: شهروندان به هیچ وجه، خودسرانه و ناآگانه اقدام به کاشت درخت نکنند، زیرا این اقدام مشمول جریمه خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه بذر، تا زمانی که در دست صاحب آن است متعلق به آن فرد بوده و به محض سبز شدن، متعلق به جامعه بوده و هیچ کس حق قطع خودسرانه را ندارد، تاکید کرد: ادارات، سازمان‌ها و مدارس نیز حق قطع درخت را نداشته و در این زمینه برخورد جدی صورت می‌گیرد و اخیرا نیز تربیت معلم به دلیل این اقدام غیرقانونی مشمول جریمه سنگینی شده است.

سرپرست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بندرعباس تصریح کرد: درباره قطع درختانی که به هر دلیل عنوان می‌شود مزاحمت دارند، در کمیسیونی متشکل از کارشناسان و مسئولان مشخص تصمیم‌گیری می‌شود.

وی از تصمیم این سازمان برای راه‌اندازی آزمایشگاه و پژوهش‌گاه مرتبط با حوزه فضای سبز خبر داد و بیان کرد: ایجاد خزانه نهال با مشارکت اداره‌کل منابع طبیعی استان و انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با آموزش و پرورش برای سپردن بذر و گلدان به دانش‌آموزان ابتدایی به منظور آشنایی آینده‌سازان با فرهنگ کاشت و داشت فضای سبز از دیگر اقدامات جدی این سازمان است.

حیدری‌زاده با اشاره به اقدامات این سازمان در تامین آب مورد نیاز فضای سبز، بیان کرد: در حال حاضر مراحل پایانی برای تفاهم‌نامه استفاده از پساب فاضلاب را سپری می‌کنیم و بر اساس تعهدات، تا پایان سال میزان 200 لیتر بر ثانیه از این پساب در اختیار شهرداری قرار می‌گیرد.

سرپرست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بندرعباس بیان کرد: بوستان شب، باغ گیاه‌شناسی، بوستان شهدا و پارک هنرمندان از دیگر طرح‌های در حال انجام است.

وی افزود: سرانه فضای سبز شهر بندرعباس به ازای هر نفر با احتساب کمربند سبز، 9 متر مربع بوده که این میزان 25 درصد از سرانه کشوری کمتر است.


١٥:٠٧ - يکشنبه ٢٤ تير ١٣٩٧    /    شماره : ٥٤١٨    /    تعداد نمایش : ١٢٨١خروج