صفحه اصلی > اخبار 
ساعت
تصاویر شهری
پیوندها
اوقات شرعی


  چاپ        ارسال به دوست

فرجام دانش خبر داد:

اجرای طرح آتش‌نشان مدرسه در بندرعباس/ حمایت شهردار از توسعه ماشین‌آلات آتش‌نشانی

رییس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بندرعباس از انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با آموزش و پرورش به منظور اجرای طرح آتش‌نشان مدرسه خبر داد.

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری بندرعباس، فرجام دانش صبح امروز یکشنبه در مراسم گرامیداشت هفتم مهرماه، روز ملی ایمنی و آتش نشانی که با حضور جمعی از شهروندان، آتش ‌نشان‌ها، آتش‌نشان های داوطلب و مسئولان در محل ایستگاه شماره ۱۰ آتش نشانی بندرعباس واقع در شهرک پیامبر اعظم(ص) برگزار شد، اظهار کرد: بر اساس آمارهای موجود، آتش‌نشانی بندرعباس به طور میانگین سالانه ۲۷۰۰ حادثه و روزانه هفت حادثه را پوشش می‌دهد.

وی با اشاره به برخی از ویژگی‌های منحصر به فرد مجموعه آتش‌نشانی بندرعباس به نسبت سایر شهرها، گفت: اجرای برنامه آموزشی در قالب بازی مقابله با بحران در بندرعباس به عنوان تنها شهر ایران و پانزدهمین نقطه در دنیا یکی از اقدامات مهم صورت گرفته طی سال‌های اخیر است.
رییس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بندرعباس ادامه داد: مرکز آموزش غواصی آتش‌نشانی بندرعباس نیز محل آموزش تمامی آتش‌نشان های سراسر کشور است.

دانش در ادامه سخنانش با اشاره به امضای تفاهم‌نامه با آموزش و پرورش در راستای تشکیل و آموزش تیم‌های آتش ‌نشان مدرسه، خاطرنشان کرد: تیم آتش نشان های مدرسه شامل پنج نفر نیروی عملیاتی دوره دیده خواهد بود که شامل سه نفر دانش آموز، معاون پرورشی و سرایدار است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه مدیریت بحران تا زمان نیرو‌های امدادی و گوش‌زد کردن نکات ایمنی و خلاها به مدیر مجموعه اصلی‌ترین کار این تیم‌ها است، تصریح کرد: برنامه داریم هر ماه ۱۰ مدرسه آموزش‌های کامل ایمنی و اطفا را ارایه کنیم.

وی بیان کرد: تصویب و اجرای دستورالعمل ایمنی برگرفته شده از مقررات ملی ساختمان یکی دیگر از اقدامات موثر صورت گرفته در مجموعه آتش ‌نشانی بندرعباس است.

دانش در ادامه نیز عنوان کرد: اجرای سیستم اعلام حریق شهری نیز در بندرعباس برای نخستین بار در کشور آغاز شده و بر این اساس ساختمان‌ها مستقیما به ستاد آتش نشانی متصل می‌شوند.

رییس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بندرعباس گفت: این سیستم تاکنون در ۲۰ ساختمان نصب شده و در حال گسترش است.

دانش با بیان اینکه بندرعباس تنها شهر کشور است که ایستگاه مستقل امداد و نجات ساحلی را دایر کرده است، افزود: نسبت به جمعیت ۵۷۰ هزار نفری بندرعباس، با در اختیار داشتن شش دستگاه خودروی بالابر در مقایسه با سایر شهرهای کشور و حتی کلانشهرها، بیشترین تعداد ماشین‌آلات در این زمینه را با حمایت شهردار خریداری کرده‌ایم.

این مقام مسئول اظهار کرد: از سال ۷۷ هیچکس بدون پشت سر گذاشتن آزمون آمادگی جسمانی وارد مجموعه آتش نشانی بندرعباس نشده و همین آمادگی جسمانی باعث شده که هیچ حادثه ای به بحران تبدیل نشود.

وی در ادامه نیز با تقدیر از حمایت‌های شهردار بندرعباس و مجموعه شورای اسلامی شهر از مجموعه آتش‌نشانی، تصریح کرد: در همه دنیا یک خط تلفن امدادی وجود دارند که متاسفانه در کشور ما ۳۳ شماره امدادی(مانند ۱۲۵ آتش‌نشانی، ۱۱۰ پلیس و غیره) وجود دارد و بخاطر سپردن همه آنها سخت و دشوار است.

ریس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بندرعباس در انتها نیز عنوان کرد: سختی شغل آتش نشان ها قابل توصیف نیست.


١٢:٤٨ - يکشنبه ٧ مهر ١٣٩٨    /    شماره : ٨٠٧٨    /    تعداد نمایش : ٨٣٤خروج