چاپ        ارسال به دوست

شهردار بندرعباس در نشست خبری:

نیروها قصور داشتند اما اصل ماجرای چاردیواری تصرف غیر قانونی بوده است/ از مسئولیت شانه خالی نمی‌کنیم

شهردار بندرعباس در نشستی خبری پاسخگوی افکار عمومی و رسانه‌ها شد که طی آن ضمن تشریح جزئیات حادثه چاردیواری، از اجرای قانونی تخریب این ملک تصرفی غیر مجاز خبر داد و گفت: قرار نیست با هر اتفاقی شانه خالی کنیم و از مسئولیت خارج شویم.

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری بندرعباس، عباس امینی‌زاده در نشست خبری که صبح امروز شنبه یکم آذرماه برگزار شد، اظهار کرد: این نشست با توجه به موضوعات پیش آمده برگزار شده و همه می‌دانند که طی دو روز گذشته خبری در خصوص تخریب یکی از اماکن تصرفی توسط نیروهای شهرداری و راه و شهرسازی منتشر شده و اذهان عمومی نسبت به آن واکنش نشان داده و ظاهر ماجرا روح و روان مردم را تحت تاثیر قرار داده است.
شهردار بندرعباس با بیان اینکه به عنوان یک شهروند و پس از آن به عنوان یک مسئول به شدت نوع برخوردی که مورد توجه همه مردم عزیز بود را محکوم می‌کنم، ادامه داد: ما هرچه داریم از مردم است و از همه کسانی که در این مسئله آزرده خاطر شده‌اند، عذرخواهی می‌کنم.
* نیت مقابله با مردم نداریم/ اگر انجام وظیفه نکنیم مورد بازخواست قرار می‌گیریم
امینی‌زاده با اظهار اینکه آماده‌ایم بر اساس شرح وظایف مشخص، خدمتگذاری کنیم و با هیچکدام از مردم نیت مقابله را نداشته و نخواهیم داشت، خاطرنشان کرد: شهرداری بر اساس قانون وظایف را انجام می‌دهد و اگر به این وظایف نپردازد، شهرداری زیر سوال خواهد بود که چرا قصور یا سهل‌انگاری رخ داده است.
وی همچنین عنوان کرد: متاسفانه شهر بندرعباس ۴۳ درصد بافت فرسوده دارد و این یعنی در این بخش‌ها سکونت‌گاه‌های غیررسمی و نامتعارف داریم و همین مسئله مشکلاتی برای شهر و خود ساکنین آن ایجاد می‌کند.
امینی‌زاده با بیان اینکه بندرعباس یک شهر مهاجر‌پذیر است، تصریح کرد: باید پیش‌بینی لازم برای مسکن آنها صورت بگیرد تا این حجم افراد بتوانند وارد شهر شوند، در غیر این صورت شاهد مشکلات اینچنینی در حوزه مسکن و ایجاد بافت‌های فرسوده خواهیم بود.
این مقام مسئول با اظهار اینکه ما دوست نداریم با کسی رفتار بد و خشن کنیم، عنوان کرد: با این وجود وظیفه ما برخورد قانونی با تخلفات است.
* اصل ماجرا تصرف غیر قانونی بوده است!/ تیم تخلفات مربوطه معلق شد
این مقام مسئول با قدردانی از همه کسانی که دلسوزانه در این ارتباط اظهار نظر کرده‌ و همچنین تشکر از دستگاه قضایی بابت رسیدگی به مسئله، ادامه داد: ممکن‌است همکاران ما در این راه قصوری داشته‌اند، اما اصل موضوع تصرف غیر قانونی بوده که نباید بر اساس قانون نسبت به آن بی‌توجه باشیم.
شهردار بندرعباس با بیان اینکه ما برابر چارچوب قانونی حرکت کرده و با خاطیان این ماجرا برخورد می‌کنیم، بیان کرد: از روز اول دستور دادیم تا زمان رسیدگی مراجع قضایی به ماجرا، اعضای تیم مربوطه در حوزه مدیریت تخلفات معلق شوند.
وی با تاکید بر اینکه ورود دستگاه قضایی به این مسئله برای ما ارزشمند است، افزود: درباره موضوعات مختلف، هرکس نظرات خودش را ارایه می‌کند و ما نیز خوشحال می‌شویم که مردم و مسئولین نظرات را ارایه کنند، این یعنی همه به سرنوشت شهر و مردم توجه دارند.
امینی‌زاده با اشاره به اینکه اگر در موارد مشابه اقدام به رفع تصرف نکنیم مشکلات بعدی بیشتر خواهد بود، تاکید کرد: نوع برخورد به این شکل را نمی‌پسندیم، زیرا ما از مردم هستیم و وظیفه داریم طبق قانون رفتار کنیم.
* برای استعفا دادن نیامده‌ام/ هر تصمیمی شورا بگیرد، تابع هستم
شهردار بندرعباس در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا پس از این مسئله فشاری برای استعفا وارد شده است، بیان کرد: هرکس در فرایند فعالیت‌ها و مسئولیت فراز و نشیب‌های مختلفی خواهد داشت و قطعا با موضوعات متفاوتی برخورد می‌کند.
امینی‌زاده با اظهار اینکه ما پدیده‌ها و مشکلات متعددی در شهر داریم، ادامه داد: انتخاب شهردار یک فرایند قانونی است که بر اساس همان قانون نیز، بودن یا نبودن بنده مشخص می‌شود.
این مقام مسئول در عین حال با بیان اینکه هر تصمیمی شورا بگیرد تابع هستم، تاکید کرد: قرار نیست با هر اتفاقی شانه خالی کنیم و از مسئولیت خارج شویم، زیرا کارهای زیادی انجام شده و کارهای دیگری نیز در حال تکمیل است که با کمک مدیران و کارکنان مجموعه و همچنین اعضای شورای اسلامی شهر دنبال می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه در طول این دوره مدیریتی هیچ وقت پیش نیامده که استعفا دهم، عنوان کرد: از مسئولیت شانه خالی نمی‌کنم.
امینی‌زاده اضافه کرد: در کنار تمام سخنان مطرح شده با این عنوان که باید استعفا دهم، بسیاری از مردم نیز تاکید دارند که باید کار را با قدرت بیشتری ادامه دهیم.
شهردار بندرعباس ادامه داد: تا امروز هیچ کدام از اعضای شورای اسلامی شهر نیز برای استعفا دادن با بنده صحبتی نکرده است.
* در مورد رخداد مورد نظر تصرف و ساخت و ساز غیرقانونی صورت گرفته است
وی در بخش دیگری از پرسش و پاسخ با خبرنگاران درباره جزئیات بیشتر ماجرا، اظهار کرد: محل رخداد مورد نظر در محله اسلام‌آباد بوده و به گل‌کنی معروف است. کاربری ملک مورد نظر فضای سبز و متعلق به راه و شهرسازی است که به دلیل وضعیت باتلاقی هرگونه ساخت و ساز فعلا در آن امکان‌پذیر نیست.
امینی‌زاده اضافه کرد: وظایفی که شهرداری باید در حوزه ساختمان برخورد دارد، شامل تصرف و ساخت و ساز غیر قانونی مطرح بوده که مورد چاردیواری مورد نظر، هر دو تخلف را داشته است.
شهردار بندرعباس با تاکید بر اینکه این چاردیواری پس از تصرف غیرقانونی زمین، بدون رعایت نکات فنی و مجوزات لازم ساخته شده بود، افزود: اگر در کلیپ منتشر شده دقت کنید، چار دیواری فقط با یک پلاستیک پوشانده شده و هیچکس در آنجا نیست و حتی دیوارها نیز به تعبیری خشکه‌چینی شده بود.
این مقام مسئول ادامه داد: فارغ از موضوع تصرف غیر قانونی زمین، از نظر قانون هر ساخت و سازی که به این شکل باشد، باید تا قبل از احداث سقف، تخریب شود.
وی تاکید کرد: این ملک با حضور نیروهای رفع تصرفات راه و شهرسازی تخریب شده است.
* تخریب ملک‌های تصرفی ادامه دارد
شهردار بندرعباس با اشاره به خطرآفرین بودن ملک‌هایی که بدون رعایت نکات فنی ساخته‌ شده‌اند، تصریح کرد: در کنار همین چهاردیواری، اراضی دیگری نیز تصرف و به ملک تبدیل شده که احکام قضایی لازم توسط راه و شهرسازی در رابطه با آنها نیز در حال پیگیری است.
این مقام مسئول عنوان کرد: در گوشه و کنار محلات بافت فرسوده موارد مشابه زیاد است و ما نیز طبق چارچوب تا قبل از زدن سقف نسبت به تخریب آن اقدام می‌کنیم.
* آموزش نیروها جدی‌تر دنبال می‌شود
امینی‌زاده اظهار کرد: آموزش نیروهای شهرداری خصوصا در حوزه‌هایی که ارتباط مستقیم با مردم دارند و در حوزه رفع تخلفات شهری فعالیت دارند جدی‌تر از قبل دنبال می‌شود.
* ماجرای چهاردیواری احساساتی بود/ تعداد تخریب‌ها بیش از اینهاست
وی با تاکید بر اینکه تاکنون تعداد قابل توجهی از بناهای تصرفی و غیر قانونی تخریب شده و این مسئله تازگی ندارد، گفت: اگر همه رفتارهای پرسنل این بخش خارج از عرف بود، هیچ کدام از این تخریب‌ها انجام نمی‌شد.
شهردار بندرعباس خاطرنشان کرد: نمی‌توان یک رفتار جزئی که البته هیچکس آن را نمی‌پسندند و باید با آن برخورد شود را، به تمام کارها ربط داد.
امینی‌زاده همچنین تاکید کرد: نباید تابع احساسات باشیم و دوری از افراط در کارها یک ضرورت است.
* امکان دارد واکنش‌ها سیاسی باشد
امینی‌زاده در ادامه نیز با اشاره به اینکه دستگاه‌های مربوطه در جستجوی عوامل منتشر کننده کلیپ جنجالی هستند، افزود: احتمال سیاسی بودن برخی رفتارها و واکنش‌ها در خصوص این ماجرا حرف درستی است.
* از تخلفات چشم‌پوشی نمی‌کنیم
وی با بیان اینکه ممکن است تصرفی رخ داده اما شهرداری دیر متوجه آن شده باشد، گفت: این که بگوییم ما از یک تخلف باخبر شده باشیم اما از آن چشم‌پوشی کنیم، صحت ندارد. در حالی که ممکن است به هر دلیل برخورد لازم به تاخیر افتاده باشد، ولی به محض مشخص شدن وضعیت و فراهم‌سازی واکنش مورد نیاز، برخورد قانونی انجام می‌شود.
شهردار بندرعباس بیان کرد: در رفع تصرف نقل و نبات نمی‌کنند و ممکن است بنا به شرایط و رفتار خاطیان اتفاقاتی پیش بیاید که خوشایند نباشد.
* دستگاه مربوطه درباره خانواده زن چاردیواری تحقیق می‌کند
امینی‌زاده خاطرنشان کرد: بنده اطلاع پیدا کرده‌ام که دستگاه‌های مربوطه در حال تحقیق درباره این خانواده مورد نظر این ماجرا هستند.
وی تاکید کرد: ما منتظر اصل ماجرای آنها هستیم، زیرا اگر ما بخواهیم حرفی در این رابطه بزنیم، همه با نظاره به ظواهر قصه، می‌گویند کار ما دفاع از اقدام اشتباه است.
این مقام مسئول در عین حال اضافه کرد: این اتفاق دو وجه دارد که بخشی از آن عاطفی و بخشی دیگر نیز جنبه قانونی ماجراست.
شهردار بندرعباس با تاکید بر اینکه در جنبه نخست تلاش می‌کنیم مشکل خانواده حل شود، اظهار کرد: در نگاه قانونی، اجرای قانون ملاک است و تابع برخی شرایط و فضاها قرار نمی‌گیریم، زیرا اگر در این مسئله کوتاهی کنیم فضا برای سوءاستفاده سودجویان دیگر نیز فراهم می‌شود.

 


١٠:٢٦ - شنبه ١ آذر ١٣٩٩    /    شماره : ١٠٩٧٠    /    تعداد نمایش : ١١٤١خروج